Več informacij o hišnem programu najdete na zrak.remty.si

Search
Close this search box.

Več informacij o hišnem programu najdete na zrak.remty.si

Search
Close this search box.

Učinkovitost podatkovnih centrov: Prosto hlajenje (FREE-COOLING)

data center free cooling

V zadnjih letih smo priča občutnemu napredku v tehnologijah hlajenja podatkovnih centrov, ki so postale bolj okolju prijazne in energetsko učinkovite. Eden izmed ključnih trendov, ki močno vpliva na to področje, je t.i. “prosto hlajenje” ali “Free-Cooling”. Prosto hlajenje omogoča podatkovnim centrom, da za hlajenje strežnikov izkoriščajo zunanji zrak, kar zmanjšuje potrebo po mehanskem hlajenju in posledično zmanjša porabo energije.

Kaj je prosto hlajenje?

Prosto hlajenje je tehnika, ki za hlajenje računalniške opreme uporablja naravne vire, predvsem svež zrak iz okolja. Sistem deluje tako, da uporablja zunanji zrak, kadar je ta hladnejši od notranjega zraka v podatkovnem centru. Obstajajo trije glavni pristopi k prostemu hlajenju:

  • Neposredno prosto hlajenje: Pri tem pristopu hladen zunanji zrak neposredno pride v prostor s IT-opremo. Ker pa to zahteva strogo kontrolo kakovosti zunanjega zraka (filtriranje, vlažnost), se neposredno prosto hlajenje običajno uporablja v območjih z relativno čistim zrakom in ugodnimi podnebnimi pogoji.
  • Posredno prosto hlajenje: Ta pristop vključuje izmenjavo toplote med notranjim in zunanjim zrakom brez neposrednega mešanja. Sistem uporablja toplotne izmenjevalnike, ki omogočajo prehod hladnega zunanjega zraka skozi toplotni prenosnik, ne da bi zunanji zrak neposredno vstopil v podatkovni center. Ta metoda zmanjšuje tveganje za onesnaženje zraka in ohranja notranje okolje stabilno.
  • Posredno vodno prosto hlajenje: Ta pristop uporablja zunanji zrak za hlajenje vode, ki kroži skozi sistem klimatskih naprav (A/C). Hladna voda nato kroži skozi enote za hlajenje podatkovnega centra (CRAC – Computer Room Air Conditioning) in absorbira toploto iz notranjega zraka. Ta metoda je zelo učinkovita, zlasti v vlažnih podnebjih, kjer neposredno prosto hlajenje ni vedno izvedljivo.

Zakaj je prosto hlajenje pomembno za prihodnost podatkovnih centrov?

Z naraščajočimi potrebami po podatkovnih storitvah in povečanjem digitalizacije, podatkovni centri postajajo večji in energetsko bolj zahtevni. Hlajenje je eden izmed največjih stroškov obratovanja podatkovnih centrov, saj lahko predstavlja do 40 % skupne porabe energije. Tukaj nastopi prosto hlajenje, ki ponuja pomembne koristi:

 

Znižanje stroškov energije: Prosto hlajenje lahko močno zmanjša porabo energije za hlajenje. Manjša potreba po mehanskih hladilnih sistemih pomeni nižje stroške električne energije, kar posledično zmanjša obratovalne stroške podatkovnega centra.

 

Širše geografske možnosti: Zaradi višjih temperaturnih omejitev, ki jih današnja oprema omogoča, je možno prosto hlajenje izkoristiti v širšem naboru podnebnih območij. To pomeni, da so podatkovni centri lahko energetsko učinkoviti tudi v regijah, kjer so temperature »tradicionalno« veljale za previsoke.

 

Podaljšan čas delovanja v načinu prostega hlajenja: Višje dovoljene temperature vode za hladilne enote CRAC omogočajo daljše obdobje delovanja v prostem hlajenju. To pomeni, da podatkovni centri lahko dlje časa delujejo z minimalno porabo energije, kar prispeva k celotni energetski učinkovitosti.

 

Okoljske koristi: Z zmanjšanjem porabe energije prosto hlajenje neposredno prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Manjša poraba energije pomeni manjšo potrebo po fosilnih gorivih, kar pozitivno vpliva na okolje in pomaga pri doseganju trajnostnih ciljev.

 

Izzivi in prihodnji razvoj prostega hlajenja

Čeprav ima prosto hlajenje številne prednosti, se sooča tudi z nekaterimi izzivi. V krajih z visoko vlažnostjo ali onesnaženostjo zraka lahko prosto hlajenje predstavlja težavo zaradi potrebe po dodatnih filtracijskih sistemih ali klimatskih napravah za uravnavanje vlažnosti. Poleg tega je začetna naložba v sisteme za prosto hlajenje lahko višja, vendar se stroški dolgoročno povrnejo zaradi nižjih obratovalnih stroškov.

 

V prihodnosti se pričakuje nadaljnji razvoj in optimizacija tehnik prostega hlajenja, zlasti s pomočjo napredne analitike in umetne inteligence, ki bosta omogočili še boljše upravljanje sistemov in natančno prilagajanje delovanja glede na trenutne vremenske pogoje in zahteve podatkovnega centra.

 

Zaključek

Prosto hlajenje predstavlja velik korak naprej v smeri trajnostnega razvoja podatkovnih centrov. S povečanjem energetske učinkovitosti, znižanjem stroškov in zmanjšanjem okoljskega odtisa prosto hlajenje prinaša pomembne prednosti za upravljavce podatkovnih centrov in za okolje. Tehnologije prostega hlajenja bodo v prihodnosti verjetno igrale ključno vlogo pri oblikovanju bolj trajnostnih, stroškovno učinkovitih in inovativnih podatkovnih centrov. 🌿💡

Deli objavo:

Facebook
LinkedIn
Email